Zdalne zatrudnienie i coworking

Według badań co dziesiąty pracodawca w naszym kraju decyduje się na zdalne zatrudnianie pracownika. Jest to forma zatrudnienia dająca wiele korzyści zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi, jednak nie można zapomnieć również o jej kilku wadach.

Korzyści dla pracodawcy i pracownika

Dla pracodawcy najbardziej istotne jest cięcie kosztów, ponieważ zatrudnienie zdalnego pracownika jest najtańszym ze wszystkich. Pracodawca oszczędza na konieczności stworzenia miejsca pracy, nie musi płacić za wynajem lokalu lub budynku, a także zmniejsza wysokość rachunków za prąd i inne media.
Z bardzo dokładnych badań przeprowadzonych przez ekspertów (Nicholas Bloom, James Liang, John Roberts oraz Zhichun Jenny Ying) wynika, że efektywność osób pracujących zdalnie jest większa aż o 13 procent od tych, wykonujących swoje zadania w firmowym biurze. Pracownicy zdalni rzadziej biorą zwolnienia, korzystają z mniejszej liczby przerw i cieszą się wyższym komfortem pracy, co ma bardzo duży wpływ na jej skuteczność.

Wady zatrudniania zdalnego

Wielu przedsiębiorców nie decyduje się na ten typ zatrudnienia, ponieważ zdaje sobie sprawę z faktu, że kontrola pracownika jest mocno ograniczona. W tym wypadku pracownik musi wykazać się dużo większą samodyscypliną niż pracując w firmie oraz doskonałą organizacją pracy. W domu trudniej o koncentrację, bowiem nie trudno o rozproszenie uwagi przez rodzinę, telewizję czy psa, którego trzeba wyprowadzić na spacer. Praca zdalna powoduje również znaczne ograniczenie kontaktów międzyludzkich, a tym samym nie pozwala na stworzenie dobrej atmosfery w firmie oraz integracji pomiędzy współpracownikami.
A bardzo często w firmie najważniejsza jest współpraca i wzajemna pomoc.

Co zrobić by zatrudnienie zdalne wypaliło ?

Decydując się na taki krok, najważniejsze jest sprecyzowanie oczekiwań, jakie pracodawca ma względem pracownika, a także ustalenie zasad współpracy. Wytyczenie obowiązków i terminów to podstawa, dzięki której pracownik wie jakie zadania musi wykonać i w jakim czasie powinien zakończyć wszelkie projekty. Od pracownika zależy jak wysoka będzie jego efektywność – tutaj warto zadbać o jak najlepsze warunki pracy, a więc zorganizowanie sobie przestrzeni tak, by praca przebiegała w ciszy i by pod ręką były wszelkie narzędzia niezbędne do realizowania zadań. Kluczem do sukcesu jest też zachowanie zdrowych relacji na linii rodzina – praca zawodowa, co często jest trudne do osiągnięcia.

Biura coworkingowe

Bardzo ciekawym rozwiązaniem, które pojawiło się w naszym kraju kilka lat temu, są biura coworkingowe, a więc miejsca, w których pracownikom zdalnym oraz freelancerom stworzono odpowiednie warunki pracy. Na takiej przestrzeni możliwe jest nie tylko osiąganie celów postawionych przez firmę, ale również łatwiejsze zadbanie o samodyscyplinę. Coworking daje również możliwość zyskania ciekawych kontaktów, wymiany pomysłów czy towarzystwa, które dla niektórych jest niezbędne, by móc należycie skupić się na pracy i nie cierpieć z powodu samotności.
Jeśli jednak pracownik jest bardziej współpracownikiem niż etatowcem, jest samozatrudniony w postaci własnej działalności gospodarczej lub spółki zoo, na którą wystawia faktury, ale od której nie musi płacić 1000 zł ZUS miesięcznie i jednocześnie jest osobą posiadającą dużą samodyscyplinę to polocane mu jest bardziej wirtualne biuro w celu posiadania adresu do rejestracji siedziby niż biuro coworkingowe.



Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 23 luty 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36