Kupno apartamentu na wynajem, czyli odpoczynek Warszawiaka

Inwestycja w nieruchomości to w dzisiejszych czasach, w których mamy do czynienia z niestabilnym rynkiem finansowym, rozwiązanie stosunkowo pewne i chętnie wybierane – zarówno przez doświadczonych, jak i początkujących inwestorów. Dużym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszy się zakup apartamentów w miejscowościach turystycznych, które następnie przeznaczone są na wynajem – najczęściej krótkoterminowy. Biorąc pod uwagę wyższe pensje mieszkańców Warszawy, inwestycja taka bardzo często stanowi wykorzystanie zdolności kredytowej przeciętnego Warszawiaka a do tego jest bezobsługowa - najem wakacyjny rozliczany jest przez dedykowane do tego firmy np. Sun and Snow
i pokrywa odsetki od zaciągniętego kredytu. Właściciel w każdej chwili może z mieszkania skorzystać, również przez fragment wakacji a najkorzystniej wykorzystywać taką nieruchomość w długie weekendy, pod koniec czerwca lub we wrześniu pozwalając nieruchomości na pełne obłożenie w lipcu i sierpniu.

Gdzie inwestować i na co zwrócić uwagę, aby odnieść wymierne korzyści finansowe ?

Morze, góry i Mazury

Fakt, że najbardziej opłacalne jest inwestowanie w nieruchomości przeznaczone na wynajem nad morzem i w górach, z całą pewnością nie jest dla nikogo zaskoczeniem. To regiony, które cieszą się największym zainteresowaniem Polaków, a dodatkowo zachęcają swoimi atrakcjami również turystów zagranicznych.

Chcąc trafić na potencjalną żyłę złota, przy wyborze apartamentu trzeba wziąć pod uwagę trzy podstawowe czynniki:

  1. Miejscowość – wśród inwestorów panuje przekonanie, że im popularniejsza jest miejscowość, tym znalezienie potencjalnych wynajmujących będzie łatwiejsze. Jest w tym dużo prawdy, jednak kierowanie się tylko tym może spowodować, że za apartament zapłacimy bardzo wysoką kwotę, a w dłuższej perspektywie okaże się, że przy gigantycznej konkurencji, szczególnie w sezonie, możemy mieć problem ze znalezieniem chętnych.
  2. Lokalizacja – bardzo ważne jest, by okolica apartamentu była jak najbardziej sprzyjająca, bogata w atrakcje i znajdowała się w pobliżu największych celów turystycznych, np. plaży, zabytku czy szlaku spacerowego. Pozycję nieruchomości podwyższa w oczach potencjalnych wynajmujących bliskie położenie SPA i basenów, restauracji, sklepów, przystanków itd.
  3. Stan apartamentu i wyposażenie – każdy turysta liczy, że spędzi swój urlop w jak najbardziej komfortowych warunkach, dlatego najlepiej, kiedy pomieszczenia są wykończone pod klucz, a ich standard jest wysoki. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że im wyższy standard, tym większe koszty trzeba ponieść, jednak bardzo często okazuje się, że koszty te szybko się zwracają. Co do wyposażenia – powinno ono być bogate, bo naszym celem jest bycie konkurencyjnymi dla pensjonatów czy hoteli i wychodzenie naprzeciw tym osobom, które oczekują luksusu, a nie standardu.

Warto wziąć pod uwagę ilość konkurencyjnych obiektów tego typu oraz przeanalizować czy przyjezdni nie wolą wynajmować tańszych pensjonatów lub kwater prywatnych o niewysokim standardzie.

Jakie miejscowości ?

Nad morzem największym zainteresowaniem turystów cieszą się apartamenty w Kołobrzegu, Gdańsku i Świnoujściu, w górach są to oczywiście Zakopane, Wisła, Karpacz, Szczyrk oraz Ustroń, zaś na Mazurach Mikołajki, Węgorzewo i Giżycko. Warto jednak podjąć ryzyko i poszukać czegoś również w okolicach albo innych miejscowościach, w których znajduje się wiele atrakcji i które rokrocznie przyciągają duże liczby wczasowiczów.
Mieszkańcom Warszawy polecić też można Krynicę Morską, gdzie swój apartament posiada między innymi znany prezenter Teleexpressu - Maciej Orłoś i do której z Warszawy dojedziemy drogą numer 7. Prędzej czy później droga ta w całości będzie już dwupasmową drogą szybkiego ruchu S7.

Koszty, jakie trzeba ponieść

Tutaj wszystko zależy od stanu apartamentu i jego lokalizacji – koszty wynoszą od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za m 2. Warto decydować się na mniejsze powierzchnie – nawet 20-30 metrowe, bo raz że będą stanowiły dla nas mniejszy wydatek, a dwa, że to właśnie one cieszą się dużym zainteresowaniem.Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 12 lipca 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36