E-learning w firmie

Coraz większa liczba przedsiębiorców korzysta z szerokich możliwości, jakie daje internet, również w zakresie szkoleń pracowników. Jak pokazują przeprowadzane badania, e-learning, a więc forma edukacji przez internet, jest coraz popularniejszy ze względu na łatwość jego wykorzystywania, ekonomiczność i wygodę. E-learning to dzisiaj nie tylko prezentacje multimedialne wysyłane do pracowników czy szkolenia przez skype'a – to także różnego rodzaju webcasty, audiobooki, a także symulacje i gry komputerowe. Potwierdzeniem tego, że e-learning rośnie w siłę są coraz bardziej rozbudowane i lepiej przystępne systemy konferencyjne, dzięki którym możliwe jest organizowanie spotkań online dla kilkudziesięciu osób jednocześnie.

Dlaczego warto postawić na e-learning ?

Szybkość i elastyczność to zalety najczęściej wskazywane przez przedsiębiorców, którzy korzystają z tego narzędzia. Są one ekonomiczne i umożliwiają przeszkolenie dużej liczby osób w krótkim czasie, określonym terminie i dają możliwość dotarcia do pracowników oraz partnerów biznesowych, którzy znajdują się w różnych miejscach. Warto dodać, że komunikacja tego rodzaju może być dwukierunkowa, zwłaszcza w przypadku webcastów – pozwala to na pełną interakcję i zadawanie pytań w czasie rzeczywistym. Ci, którzy do tej pory uważali, że tego rodzaju szkolenia są nieefektywne, dzisiaj zmieniają zdanie dzięki temu, że bardzo łatwo o późniejszą weryfikację zdobytej wiedzy.

E-learning jest szczególnie efektywnym sposobem edukowania pracowników i podnoszenia kwalifikacji zawodowych w dużych firmach, gdzie liczba zatrudnionych stale rośnie – specjalnie opracowane bazy wiedzy dostępne online pełnią rolę samouczków i tym samym pozwalają zaoszczędzić czas bardziej doświadczonych pracowników, kierowników i menedżerów. Bardzo istotnym czynnikiem jest wyeliminowanie kosztów związanych np. z wynajmem sali konferencyjnej, sprzętu, transportu pracowników itd.

Wady ?

Oczywiście e-learning pomimo wielu zalet posiada również wady, które dla wielu przedsiębiorców są na tyle istotne, że rezygnują oni z tej formy szkoleń. Podstawowym problemem jest bez wątpienia ograniczenie kontaktów międzyludzkich – siłą wielu firm jest zgrana, dobrze rozumiejąca się i współpracująca ekipa. Optymalna integracja jest możliwa przede wszystkim dzięki bezpośrednim rozmowom, co w przypadku e-learningu jest nie do przeskoczenia. Warto pamiętać też o tym,
że e-learning nie jest narzędziem darmowym i generuje koszty, związane z koniecznością wdrożenia systemu czy przygotowania materiałów, a do tego obejmują go bariery technologiczne, które niekiedy mogą wyłączyć ze szkolenia część jego uczestników (np. brak dostępu do internetu, zbyt wolne łącze itd.). E-learning wymaga też samodyscypliny uczących się, co często jest przeszkodą w rozwoju.
Jeśli przykładasz duże znaczenie właśnie do integracji i kontaktów międzyludzkich to mając zarejestrowaną firmę pod takim adresem jak wirtualne biuro możesz zorganizować prawdziwe szkolenie gratis, które zastąpi lub wspomoże szkolenie online.

Złoty środek

Dla tych przedsiębiorców, którzy chcą efektywnie korzystać z tradycyjnych i nowoczesnych metod edukowania pracowników, polecamy tzw. blended learning, w ramach którego łączona jest nauka online z bezpośrednimi spotkaniami ze szkoleniowcem. Odpowiednio przygotowane kursy tego rodzaju dają doskonały efekt i pozwalają na rozwój przedsiębiorstwa.
Wirtualne biuro oferuje sale w centrum Warszawy, które świetnie nadają się na szkolenia i są gratis w ramach abonamentu.Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 26 stycznia 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36