Kredyt na zakup lokalu handlowego pod wynajem

Planując zakup lokalu komercyjnego na kredyt, przeznaczonego pod wynajem innym podmiotom gospodarczym lub do prowadzenia własnej działalności, warto mieć na uwadze fakt, iż jest to inwestycja traktowana przez banki dość wyjątkowo. Jej specyfika sprawia nawet, że nie wszystkie banki posiadają produkty pozwalające na udzielenie kredytu na zakup lokalu handlowego – nierzadko proponują na wstępnym etapie usługi niezbyt dostosowane do charakteru przedsięwzięcia sposoby finansowania, np. kredyty na zakup lokalu mieszkalnego (z zastrzeżeniem, że nie będziemy tam prowadzić działalności gospodarczej, jednak na bardzo dobrych warunkach finansowych) lub kredyt typowo biznesowy, z którego z reguły korzystają przedsiębiorcy chcący chociażby rozbudować park maszynowy (kredyt relatywnie drogi i w ostatecznym rozliczeniu – niezbyt atrakcyjny).

Jakie rozwiązanie jest najbardziej korzystne ?

Najkorzystniejszą, choć wymagającą zmierzenia się z koniecznością dopełnienia wielu formalności opcją jest kredyt na zakup lokalu użytkowego – produkt bankowy stworzony właśnie z myślą o przedsiębiorcach chcących przeznaczyć uzyskaną kwotę do nabycia lokalu przeznaczonego na wynajem lub do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Warto złożyć wnioski do kilku banków oferujących taki produkt – w ten sposób możliwe będzie wybranie najatrakcyjniejszej opcji.

Czy kredyt na zakup lokalu użytkowego na wynajem się opłaca ?

Opłacalność inwestycji zależy przede wszystkim od warunków, jakie zaproponuje bank. Kluczowa kwestia to zasadność korzystania z takiego zobowiązania, wymagająca dokonania kilku kalkulacji ekonomicznych. Branie kredytu na poczet zakupu lokalu użytkowego na wynajem musi się opłacać, a więc stopa zwrotu z nieruchomości nie może być mniejsza niż oprocentowanie kredytu. Tak więc kwota, jaką lokal będzie zarabiać miesięcznie musi być co najmniej na tyle wysoka, aby w całości wystarczała na pokrycie miesięcznej raty. Im będzie wyższa, tym bardziej opłacalna będzie cała inwestycja.
Rozważając opłacalność zakupu lokalu komercyjnego na kredyt nie na osobę prywatną, ale na firmę, nie można nie wspomnieć o opodatkowaniu. Na tym poziomie pojawiają się bowiem pewne korzyści, takie jak możliwość odzyskania podatku VAT lub amortyzacja. Nieocenione są również koszty pojawiające się w momencie zaciągnięcia zobowiązania, takie jak prowizja kredytowa czy też rata odsetkowa. Sprawią, że kwota podatku dochodowego konieczna do zapłacenia znacznie się zmniejszy, właśnie ze względu na fakt, iż prowizja czy też rata są kosztami uzyskania przychodu.

Ocena zdolności kredytowej na zakup lokalu komercyjnego

Niezbędna będzie oczywiście ocena zdolności kredytowej, czyli możliwości spłaty przyszłych zobowiązań. Zdolność określa się na podstawie aktualnie uzyskiwanych przychodów oraz dochodów generowanych przez obecnego najemcę danego lokalu komercyjnego (pod warunkiem, że to pewny i solidny partner). Czasami banki uwzględniają również prognozowane przychody, jednak dzieje się tak rzadko ze względu na częstą nierealność biznesplanów w zakresie prognozowanych zysków i możliwość wystąpienia potencjalnego ryzyka niewypłacalności.

Czy jest szansa kredytu gdy siedzibą firmy jest wirtualne biuro ?

Tak, niejednokrotnie już klienci wirtualnego biura otrzymywali kredyt lub leasing. Bank czy firma leasingowa są jednak konserwatywnie nastawieni do swojego biznesu i głównie interesują ich dochody / przychody a nie to czy klient jest biały, czarny czy też chodzi w turbanie na głowie. Nie interesuje ich też czy siedziba firmy to wirtualne biuro czy biuro w biurowcu. Wirtualne biuro jako usługa bardzo rozpowszechniło się w ostatnich czasach. Nie jest to żadna nowość dla pracowników banków. Często odbywają się spotkania w sali spotkań, po których pracownik banku dodatkowo wykonuje zdjęcia lokalu wirtualnego biura. O przyznaniu produktu finansowego decyduje zdolność kredytowa.Autor : Aldona Talarczyk.
Data utworzenia : 29 listopada 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36