Inwestowanie w nieruchomości – lokale użytkowe

O ile wirtualne biuro ( a w zasadzie jego właściciele ) musiało zainwestować w lokale do prowadzenia wirtualnego biura w centrum Warszawy, to Ty drogi kliencie masz szansę jeszcze rozważyć w jakie nieruchomości najbardziej warto zainwestować.
Podejmując decyzję o zainwestowaniu w nieruchomości, bardzo często bierzemy pod uwagę tylko opcję zakupu mieszkania, odrzucając już na samym początku albo nawet nie myśląc o lokalu użytkowym. Okazuje się to błędem, ponieważ jak pokazują różne dane – stopa zwrotu z takiej inwestycji może być nawet dwa razy większa niż w przypadku lokali mieszkalnych. Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie powierzchni biurowej, lokalu handlowego lub usługowego i kiedy możemy liczyć na rzeczywiste korzyści finansowe?

Na co zwrócić uwagę

Przede wszystkim lokalizację – nie chodzi tu tylko o miejsce dogodne pod względem komunikacyjnym czy bardzo często uczęszczane przez wielu ludzi. Podstawą jest zwrócenie uwagi na to czy w miejscu, w którym oferowana jest nieruchomość nie ma niszy i czy nie brakuje np. sklepu, restauracji, kosmetyczki, czy nawet większego marketu. Warto w tym wypadku zwrócić uwagę na wielkość powierzchni danej nieruchomości i zareklamować ją pod wynajem jako gotową do prowadzenia określonej działalności. Oczywiście największy popyt mają te lokale, które znajdują się w samym centrum miasta, szczególnie dużego, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków, jednak są one najdroższe.

Niezbędne jest również dokonanie wszelkich obliczeń, z których wynikać będzie czy inwestycja w dany lokal okaże się opłacalna, czy też nie. W tej kwestii, jeżeli nie posiadamy należytej wiedzy, dobrze zdać się na specjalistę, dzięki któremu zmniejszymy ryzyko niepowodzenia finansowego do minimum.

O zwróceniu uwagi na stan lokalu nie trzeba przypominać – tutaj warto jedynie zastanowić się nad tym, czy chcemy zainwestować w powierzchnię wykończoną "pod klucz" (droższa opcja), czy też do remontu (tańsza opcja) – często to drugie rozwiązanie okazuje się bardziej korzystne pod względem ekonomicznym, jednak wymaga sporej ilości poświęconego czasu i pracy.

Dlaczego warto ?

Powodów, by zakupić lokal użytkowy pod wynajem jest co najmniej kilka :

  1. Dłuższe umowy podpisywane z najemcą – to bezsprzeczna zaleta i powszechna praktyka osób prowadzących biznes, którzy cenią sobie komfort posiadania tych samych biur lub lokali handlowych na przestrzeni wielu lat.
  2. Brak konieczności aranżacji powierzchni biurowych – wynajmujący lokale użytkowe przedsiębiorcy w większości przypadków poszukują pomieszczeń, które mogą samodzielnie wyposażyć w meble i dodatki. To dla wynajmującego duża oszczędność i brak ryzyka zniszczenia wyposażenia przez najemcę.
  3. Wynajem lokali użytkowych cieszy się dużym zainteresowaniem i zdecydowana większość przedsiębiorców decyduje się na taki ruch, nie posiadając własnego budynku do prowadzenia działalności. To z kolei pozwala szybko znaleźć najemcę, który zapłaci oczekiwaną przez nas kwotę.
  4. Możliwość sprzedaży lokalu po kilku latach za wyższą cenę – kupno obiektu znajdującego się w centrum daje nadzieję, graniczącą według wielu ekspertów z pewnością, że za kilka lat, w dobie rozwoju miast, nieruchomość tego typu będzie kosztowała dużo więcej niż obecnie.

Wady ?

Warto pamiętać o kosztach, jakie związane są z wynajmem takich nieruchomości – podatek od nieruchomości, ubezpieczenie i czynsz. Częścią tych kosztów obciąża się jednak w większości przypadków najemcę.
Należy się jednak zastanowić czy jeżeli Polska będzie się nadal bardzo zadłużać a demografia pogorszy się znacznie czy wtedy podatki te nie wzrosną radykalnie.Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 7 września 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36