Konto bankowe i mieszkanie na Zachodzie
W obecnej sytuacji geopolitycznej Polski wiele osób rozważa ulokowanie części swoich finansów za granicą, inni zaś decydują się na zakup mieszkania na Zachodzie. Kontrowersyjne zachowania po stronie rosyjskiej, niepokojące doniesienia z Niemiec, zawieszony „brexit” w Wielkiej Brytanii sprawiają, że Polacy czują się niepewnie. Pragnąc zminimalizować ryzyko utraty środków decydują się na dywersyfikację portfela oraz ulokowanie oszczędności na różnych kontach, często w różnych krajach.
Konto zagraniczne – opłacalne ?
Z pewnością takie rozwiązanie jest opłacalne, jeśli przez dłuższy czas przebywa się w innym kraju. Dzięki temu nie są naliczane dodatkowe opłaty za przewalutowanie, a wszystkie transakcje realizowane są szybciej. Bez planowanego dłuższego pobytu poza Polską posiadanie takiego konta jest nieuzasadnione ekonomicznie. Przelewy transgraniczne są drogie, podobnie jak wyjmowanie pieniędzy z bankomatów. Dochodzi do tego jeszcze przewalutowanie przy płaceniu kartą.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku kont oszczędnościowych, zwłaszcza jeśli chodzi o lokaty bankowe i fundusze. Pragnąc pobrać środki z lokaty lub funduszu należy odkupić środki inwestycyjne, co wiąże się z wysokimi kosztami – tak w kraju, jak i za granicą. Osoby, które decydują się na takie formy inwestycji traktują je jako sposób gromadzenia oszczędności. I tu warto zapoznać się z propozycjami banków zagranicznych, gdyż niekiedy mogą mieć dużo korzystniejsze oprocentowanie niż znane na rynku krajowym instytucje finansowe.
Do najchętniej wybieranych krajów zachodnich, gdzie lokowane są pieniądze zalicza się obecnie Szwajcarię, Lichtenstein, Monako. Coraz więcej osób zainteresowanych jest także posiadaniem konta w Hiszpanii z uwagi na przyjaźniejszy system bankowy, łatwiejszy dostęp do kredytów, a także rosnące zainteresowanie kupnem domów, mieszkań, czy apartamentów tym kraju.
Darmowe konto w zagranicznym domu maklerskim
Warto również zauważyć, iż istnieją w Europie domy maklerskie, w których bez trudu Polak może założyć konto i trzymać w nich pieniądze.
Część pieniędzy może być lokowana w akcje lub ETF-y a część może stanowić po prostu gotówka.
Do najbardziej znanych instytucji tego typu należy Dif Broker z Portugalii oraz Saxo Bank z Danii.
Trzymanie pieniędzy w tego typu instytucjach daje nam poczucie bycia obywatelami świata.
W przypadku, gdyby polska waluta osłabła, albo nastąpił rozpad UE możemy czuć się w Polsce jak zagraniczny turysta w PRL - posiadając
oszczędności w USD, dodatkowo znajdujące się poza Polską.
Oczywiście patriotycznie jest to rzecz smutna, ale nigdy nie wiadomo czy Polska nie stoczy się do ligi takich państw
jak Białoruś.
Niestety, ale jest to po prostu zwykłe ryzyko, które należy rozważać.
Geopolitycznie nikomu nie zależy na rozwoju Polski a sami Polacy zajęci są sporami wewnętrznymi.
Zagraniczne nieruchomości – zyskowna inwestycja ?
Od kilku lat można zaobserwować wśród Polaków rosnące zainteresowanie inwestowaniem w nieruchomości za granicą. Szczególną uwagę przykuwa rynek hiszpański. Polacy decydują się na zakup domów bądź apartamentów w popularnych turystycznie miejscach nad morzem, nad oceanem. Zakupioną nieruchomość traktują jako dodatkowe źródło dochodu. Wynajmują je na czas wakacji lub cały rok.
Niektórzy decydują się na stałą przeprowadzkę do Hiszpanii – takie rozwiązanie wybierają głównie emeryci oraz freelancerzy zdalnie pracujący. Coraz więcej młodych Polaków wyjeżdża do Hiszpanii na studia, a po ich ukończeniu zostaje w tym kraju. Dużym zainteresowaniem cieszą się również nieruchomości w Grecji, czy Portugalii. Ceny za metr kwadratowy są porównywalne z cenami na polskim rynku nieruchomości. Jeszcze do niedawna silnym trendem były także inwestycje Polaków w nieruchomości w Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, jednak na tym obszarze nie widać tendencji wzrostowej.
Przy planowaniu zakupu nieruchomości należy pamiętać o opłaceniu podatków, dodatkowych opłat, tłumaczenia, a także kosztów utrzymania domu bądź mieszkania. Koszty podnosi także skorzystanie z usług profesjonalnego biura pośredniczenia, jednak w zamian otrzymują Państwo pomoc doświadczonych ekspertów, którzy załatwią za Państwa szereg formalności bez angażowania, jeśli nie będzie zachodziła potrzeba Państwa osobistego udziału.
Materiały i informacje przedstawione na niniejszej stronie internetowej przez wirtualne biuro zamieszczone są jedynie w celu informacyjnym. Nie stanowią one porady inwestycyjnej. Potencjalni inwestorzy są całkowicie odpowiedzialni za dokonywanie własnych, niezależnych ocen i analiz.
Autor : Magdalena Drajkowska.
Data utworzenia : 5 stycznia 2017 r.