O Warszawie cz. 3 - siedziby firm głównie w stolicy

Warszawa – miasto drapaczy chmur

Warszawa, jako stolica i centrum biznesowe naszego kraju, posiada największą liczbę drapaczy chmur, wśród których te największe znajdują się w centrum i są biurowcami, w których swoje siedziby chce mieć wiele firm. Oczywiście koszt wynajmu lokali znajdujących się w centrum i, w dodatku, w reprezentatywnych budynkach jest wysoki, dlatego warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe i potrzeby. Alternatywą zawsze pozostają powierzchnie pod wynajem na obrzeżach albo wirtualne biuro.

Najwyższe w stolicy

Obecnie w Warszawie znajduje się około 50 budynków, które mierzą ponad 65 metrów wysokości, a te najwyższe nie mają, poza budynkiem Sky Tower we Wrocławiu, konkurencji w kraju, będąc jednocześnie jednymi z największych w Europie. Najwyższy jest rzecz jasna Pałac Kultury i Nauki mierzący łącznie 237 metrów, a wśród drapaczy chmur pozycję lidera zajmuje nowo wybudowany Warsaw Spire, który wraz z całym kompleksem nazywany jest centrum biznesowym Warszawy. Plac Europejski, na którym znajduje się budynek, ma być kulturowym i rozrywkowym miejscem spotkań, a także bardzo dużą przestrzenią, która idealnie łączyć będzie funkcje biznesowe z publicznymi.

Drugim wieżowcem pod względem wysokości jest Warsaw Trade Tower, w którym znajdują się powierzchnie biurowe (wciąż dostępne pod wynajem), a trzecim Złota 44, będąca już apartamentowcem. Co jeszcze dla właścicieli firm? Do najbardziej prestiżowych (i przy okazji najwyższych) drapaczy chmur, będących biurowcami, należą Warsaw Financial Center, Intraco I, Spektrum Tower, Rondo 1 oraz Centrum LIM. Obiektów tego rodzaju jest oczywiście dużo więcej, a kolejne wciąż powstają i są projektowane, dlatego też stolica jest miejscem uważanym za centrum biznesowe kraju i jednocześnie miasto posiadające ogromny potencjał biznesowy, również w skali całej Europy.

Największe firmy z siedzibami w Warszawie

Spoglądając na tworzone co roku listy największych firm działających w Polsce, bardzo dużą część z nich to działalności mające swoją siedzibę właśnie w Warszawie – czy to w wymienionych wyżej biurowcach w ścisłym centrum, czy gdziekolwiek indziej. Wystarczy wspomnieć o przedsiębiorstwach czy grupach kapitałowych, takich jak PGE Polska Grupa Energetyczna, PGNiG, Metro Group, Orange Polska, Polkomtel, Shell, Carrefour itd. Oczywiście część z nich to firmy polskie, a część zagraniczne – Warszawa jest siedzibą tych największych z Zachodu, którzy postanowili zainwestować w naszym kraju.

Co dalej ?

W roku 2016 do użytku oddane zostaną kolejne biurowce, a więc następne kilkaset tysięcy metrów kwadratowych powierzchni do wynajęcia. Dzięki temu możliwość znalezienia kolejnych ekskluzywnych miejsc dla siedzib swoich firm będą mieli kolejni przedsiębiorcy. Nowoczesne budynki, w tym w dużej mierze wysokościowce, w coraz bardziej znaczący sposób współtworzą krajobraz centrum Warszawy, co dla niektórych jest niekorzystne, ponieważ klasyczną architekturę zastępuje ta nowoczesna – chcąc nie chcąc trzeba się z tym pogodzić, bowiem tego rozwoju nie da się już zatrzymać.Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 30 maja 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36