Mieszkać w Łodzi, pracować w Warszawie - czy to możliwe ?

Obecnie bardzo popularny, szczególnie wśród młodych, rozpoczynających swoją karierę ludzi, jest trend, zgodnie z którym mieszkając na co dzień w Łodzi, podejmują one pracę w Warszawie. Okazuje się, że stolica jest szansą nie tylko dla osób, które mieszkają w okolicznych miejscowościach czy tych planujących przeprowadzkę, ale również Łodzian, w których miejscowości panuje duże bezrobocie (11% w Łodzi a w Warszawie nieco ponad 4%).

Czy to się opłaca ?

Jak widać – tak. Mimo, że odległość dzieląca Łódź od Warszawy to ponad 130 kilometrów, a dojazd w jedną stronę zajmuje około 1,5 godziny (samochodem lub pociągiem), Łodzianie stawiają na niższy koszt życia w swoim mieście. Mowa przede wszystkim o koszcie zakupu i wynajmu mieszkania lub wysokości czynszu. W Warszawie na rynku pierwotnym mieszkania są droższe średnio o niecałe 3 tysiące zł/mkw, a w przypadku rynku wtórnego – prawie 5 tysięcy zł/mkw ! W przypadku wynajmu ceny również są dużo wyższe i kwota, która w stolicy jest potrzebna, by wynająć kawalerkę, wystarczy w Łodzi na kilkuosobowe mieszkanie. Koszt życia wiąże się również z niższymi cenami niektórych usług czy towarów.

Co z dojazdem ?

Tutaj tkwi największy problem, bowiem trzeba wydać sporo na bilety miesięczne lub paliwo, co jednak w porównaniu do wydatków na życie w stolicy nie wydaje się być dla większości Łodzian problemem. Najchętniej wybieranym środkiem lokomocji jest w tym przypadku pociąg, bowiem pozwala on ominąć korki – na dojazdy samochodem decyduje się zdecydowanie mniejsza część osób. Kłopot stanowią natomiast spóźniające się pociągi oraz konieczność dojazdu z dworca do miejsca pracy, które często znajduje się w centrum stolicy – w tym przypadku jednak podobnie mają mieszkańcy okolicznych miejscowości albo Ci, którzy zamieszkują peryferia stolicy. W ich przypadku dojazd również przekracza nawet godzinę.
Najlepiej więc mają osoby pracujące w Śródmieściu Warszawy, gdyż pociągiem dojedziemy właśnie na Dworzec Centralny. Jeśli praca łączona jest z prowadzeniem działalności gospodarczej to polecić w tym miejscu możemy wirtualne biuro VSL-System mieszczące się właśnie w żółtej, zabytkowej kamienicy na przeciwko Dworca Centralnego koło biurowca ORCO. Lokalizacja ta jest świetna na siedzibę firmy w Warszawie oraz pozwala przy okazji chodzenia na Dworzec Centralny odebrać firmową pocztę.

Nie tylko dla pieniędzy

Warszawa, jako centrum polskiej kultury i biznesu, daje szanse na rozwój dla ludzi, którzy w Łodzi nie mieliby większych perspektyw na osiągnięcie sukcesu w wybranej przez siebie branży czy spełnienie marzeń. Dlatego też wielu młodych ludzi decyduje się na pracę w stolicy po to, aby nie tylko więcej zarobić, ale też zdobyć nową wiedzę, kwalifikacje albo zapewnić sobie możliwość poznania nowych ludzi.

W drugą stronę

O tym, jak bardzo popularny stał się ten trend może świadczyć fakt, że migracje odbywają się również w drugą stronę. Wielu Warszawiaków, którzy zauważyli, że życie w Łodzi jest dużo tańsze, wybiera się tam na stałe, nie porzucając swojego dotychczasowego zajęcia w stolicy. Ponadto wiele osób, które zdecydowały się na taki ruch nie tylko nie żałuje swojej decyzji, ale również cieszy się z wyboru twierdząc, że Łódź jest bardziej rodzinnym miastem, którego atmosfera jest dużo bardziej przyjazna. Wpływ na to ma zapewne wielkość miasta i inne podejście ludzi – o różnicach kulturowych między Warszawą a innymi, mniejszymi miejscowościami również przeczytacie Państwo na stronie naszego wirtualnego biura.Autor : Maciej Wiśniewski.
Data utworzenia : 10 sierpnia 2016 r.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36