Wirtualne biuro a kontrola skarbowa

Każdy przedsiębiorca na samą myśl o kontroli zaciska zęby.

Jeżeli posiada jakieś nieścisłości w dokumentach to czeka go stres i godziny spędzone z księgowymi.

Najczęściej otrzymuje się pisemne zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli w firmie.
W liście podane będzie imię, nazwisko i numer telefoniczny kontrolera, który wyznaczony został do sprawy. Będzie też prośba o telefoniczne umówienie się na datę kontroli. Na list można odpowiedzieć lub nie.
W tym drugim przypadku, termin kontroli zostanie wyznaczony przez Urząd.
Powiadomienie o kontroli może jednakże wyglądać i tak, że w jeden dzień o godzinie 15.00 przyjdą panie
z zawiadomieniem a w drugi dzień będą już chciały robić kontrolę, gdyż gonią je terminy np. zwrotu podatku VAT. Należy mieć tego pełną świadomość.

Mając siedzibę firmy w wirtualnym biurze nie rzutuje to w żaden negatywny sposób na przechodzenie kontroli skarbowej. W naszym biurze wirtualnym odbyło się już sporo kontroli skarbowych.
Kontrole te dotyczyły zarówno klientów naszego biura, jak i mieliśmy klientów z zewnątrz, którzy wynajmowali u nas salę na kontrolę mimo, że nie korzystają z wirtualnego biura np. była osoba mieszkająca w Wielkiej Brytanii, która przyjechała na Boże Narodzenie odbyć kontrolę, mimo, że nie ma siedziby firmy w naszym biurze wirtualnym. Kontrola ta zakończyła się w Sylwestra o godzinie 15.00

Proszę pamiętać, iż kontrola chodzi pod adres, który jest wskazany, jako adres trzymania dokumentów księgowych. Jeśli dokumenty Twojej spółki są w biurze rachunkowym to wskaż adres biura rachunkowego do kontroli.
Panie z urzędu skarbowego bardzo się denerwują, jeśli ktoś wskaże nasz adres przechowywania dokumentów księgowych a potem się okazuje, że dokumenty są w biurze rachunkowym
i panie niepotrzebnie wydały na parkometr.

Zignorowanie kontroli zależnie od sprawy może nosić znamiona wykroczenia, dlatego nie warto sprawy zupełnie odpuścić. Warto wiedzieć, że jeżeli nie możesz osobiście być obecny przy kontroli to masz możliwość wyznaczenia osoby reprezentującej Cię podczas procedury. W wyznaczonym terminie powinno pojawić się dwóch kontrolerów ( niekiedy jeden ), dysponujących upoważnieniem do przeprowadzenia kontroli. Warto zapytać o te upoważnienia, gdyż będą miały one wyszczególniony zakres kontroli – kontroler nie ma prawa wymagać, byście pokazali mu jakiekolwiek dokumenty, do których nie ma upoważnienia.

Prawdopodobnie kontrolerzy będą chcieli również zrobić kopię dokumentów – do tego mają prawo. Przeważnie kontrola dotyczy dokumentacji konkretnego zdarzenia lub nieścisłości, dlatego warto zawczasu przygotować wszystkie dokumenty – można je oddać przed właściwą kontrolą do obejrzenia w biurze rachunkowym, tak na wszelki wypadek. Efektem znalezienia błędów w dokumentacji podczas kontroli może być mandat a w wypadku poważnych wykroczeń sprawa karna. Najczęściej jednak sprawa kończy się
na wyjaśnieniu nieścisłości, jeżeli zostały zaobserwowane.

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36