Wynajem lokalu od emeryta

Ponieważ wynajmowaliśmy lokal od emeryta to możemy w tym miejscu opisać nasze doświadczenia.
Oczywiście nie każdy emeryt będzie zachowywał się tak jak ten wybrany, jednakże warto przekazać to ostrzeżenie dla chętnych na ewentualny najem, poza tym dużo wskazuje na to, że pewne cechy będą wspólne dla wielu stosunków najmu z emerytami np. przyłażenie do mieszkania, szmatława, pełna skreśleń umowa, traktowanie najemcy jak śmiecia.

Przede wszystkim już od początku lokal jest droższy niż lokale w otoczeniu. Mieszkanie na pierwszym piętrze wyceniane jest przez emeryta jak lokale biurowe ( 66 zł za metr ), ale to niestety tylko mieszkanie.
Stare masywne drzwi od agencji towarzyskiej ( jeden z poprzednich najemców ), na podłodze tzw. klepka a w kuchni lodówka z lat 60tych ( typowy składnik biura ) oraz boazeria na ścianach. Umowa najmu pisana w zasadzie na kolanie z licznymi skreśleniami czy pokreśleniami dopełnia obraz nędzy i rozpaczy, chociaż szczury biegające na podwórku robią gorsze wrażenie. Czynsz płacony osobno na konto emeryta i osobno do wspólnoty – równa i wysoka kwota do wspólnoty, gdzie indziej w Warszawie niespotykana. Nie wiadomo dlaczego ta kwota jest taka równa i stała. Czyżby emeryt dodatkowo wyłudzał nadpłatę we wspólnocie w taki sposób ?
Czyli na tej samej ulicy mamy lokale z czynszem o wysokości X ( zawierające czynsz do wspólnoty ) a tu nagle mamy jednocześnie płacić X na konto wynajmującego, ale jeszcze stałą, równą i dużą kwotę na konto wspólnoty mieszkaniowej, z której prawdopodobnie wychodzi duża nadpłata. Jakby tego było mało dodatkowo płatna jest woda według liczników, która najprawdopodobniej też jest w czynszu płatnym do wspólnoty.

Ale czy kwota czynszu do wspólnoty zawsze będzie równa i stała ?
Ale skąd. Od pewnego dnia emeryt przynosi zaświadczenie od wspólnoty, że czynsz do wspólnoty wynosi już ponad 1000 zł i teraz nie będzie równej i stałej kwoty. Teraz płać człowieku kwotę X wynajmującemu i ponad 1000 zł do wspólnoty. Chciałeś śmieciu wynająć od emeryta to sobie płać.

Koniec ?
Nie, czynsz dla emeryta jest jeszcze indeksowany o procent inflacji. Jak inflacja jest dodatnia to emeryt bardzo szybko pojawia się w mieszkaniu z informacją o inflacji, ale jak inflacja jest ujemna to nie ma jakiejkolwiek ochoty obniżać czynszu.

No właśnie. Piszemy, wyżej, że emeryt pojawia się w mieszkaniu.
Abstrahując od kwoty czynszu emeryt regularnie wchodzi do mieszkania każdego miesiąca, ale nie tylko wnosi rachunek, ale także ogląda pomieszczenia i komentuje, że jest bałagan. Dodatkowo na balkonie wiesza szmatławe reklamy, na których zarabia najprawdopodobniej bez zgłoszonej działalności gospodarczej. Co więcej, prawdopodobnie my w czynszu dla wspólnoty płacimy za możliwość wieszania tych reklam.

Ale może umowa na czas określony jest w stanie chociaż zagwarantować niezmienność czynszu ?
Ależ skąd, emeryt przychodzi i żąda od dziś 1000 zł więcej miesięcznie, czyli teraz już za metr po tych wszystkich podwyżkach będzie 87 zł. Przychodzi, a ty śmieciu-najemco masz być za godzinę, bo emeryt nie będzie dłużej czekać. To widocznie taki haracz, bo dużo klientów zgłaszało się do mieszkania.

To może chociaż da się umowę podpisać na 10 lat, żeby kolejne 10 lat mieć już stały czynsz ?
Nie, emeryt nie podpisze na dłużej, bo za 2 lata ma w planie kolejną podwyżkę, bo ... emeryt nie lubi PIS.
Jak widać, każde tłumaczenie jest dobre, by była podwyżka.

A może to już koniec przejść z emerytem ?
Nie, emeryt przychodzi do mieszkania i mówi, że nie wyjdzie dopóki nie wydrukujemy mu dowodu wpłaty przelewu czynszu na jego konto oraz dowodu wpłaty czynszu do wspólnoty.
Siedzi godzinę w mieszkaniu, które wynajął.

Dodatkowo osoba, która doniosła na emeryta, że przyszedł i siedzi i nie chce wyjść została nazwana słowem "gówniara".
Profesjonalizm najmu w każdym calu.

Czekamy na zgłoszenia od najemców mieszkań - czy macie podobne wrażenia w kontaktach z właścicielami - emerytami ?
A może znajdzie się jakiś pozytywny przykład, profesjonalnego podejścia do najmu ?
Chętnie opowiemy o nim w kolejnym artykule.Zespół VSL-System

Poleca nas radiowa czwórka

polskie radio czwórka

kliknij by odsłuchać

Uczestniczymy w programie

program pewny kontrahent

Piszą o nas

wydawnictwo BW

VSL System

00-019 Warszawa ul. Złota 7 lokal 28

02-001 Warszawa Al. Jerozolimskie 85 lokal 21

00-052 Warszawa ul. Mazowiecka 11 lokal 49

tel. 22 861 67 03

tel. 22 625 39 09

tel. 22 657 22 36